İçeriğe geç

ingilizce past perfect tense

İngilizce Past Perfect Tense dersinde ilk önce past perfect nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevaplayıp daha sonra sizinle pratik İngilizce Past Perfect Tense konu anlatımı ve alıştırmalarını paylaşacağım.

Bu dersin alıştırma ve ödevlerinin cevaplarını sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Bu derste amacımız sizi gereksiz detaylara boğmadan konuyu öğrenmenizi sağlamak. Bu sebeple basit örnekler ve pratik bir anlatımla ilerleyeceğiz.

Past Perfect Tense Tense Nedir & Nasıl Kullanılır?

İngilizcede past perfect tense nedir anlamak için Türkçe ve İngilizcenin her zaman aynı olmadığını hatırlamak gerekiyor. Mesela bu zaman direk Türkçede karşılığı olan bir zaman değil. Peki ne işe yarar? En basit haliyle past perfect tense geçmişte gerçekleşen bir olaydan daha önce olan bir başka olayı anlatmak için kullanılır. Mesela dün saat beşte evden çıktım. Evden çıkmadan önce de odayı temizledim. Bu durumda evden çıkmam da odayı temizlemem de geçmişte oluyor. Ama karşılaştıracak olursam odayı temizlemem daha erken oluyor diğerine kıyasla. O sebeple “Saat beşte evden çıkmadan önce odayı temizledim/temizlemiştim” cümlesini İngilizceye çevirirken odayı temizleme kısmını past perfect ile söyleyebiliriz.

Dikkat!

Ama dikkat edilmesi gereken bir şey var. Bir cümlede ya da bağlamda past perfect kullanmak için onun yanında karşılaştırma yapabileceğimiz kendisinden sonra olan bir olay olması lazım. Yani direk sadece past perfect içeren bir cümle söyleyip çıkmayız. Daha da önemlisi past perfect günlük hayatta çok sık kullanılan bir zaman değil. Çoğu zaman past perfect kullanmak yerine normal geçmiş zaman yani past simple kullanabilirsiniz.

Şimdi past perfect tense nedir sorumuza cevap verdiğimize göre, past perfect nasıl kullanılır sorusuna geçebiliriz. Bunun için bu yapı ile ilgili İngilizce gramer kurallarını öğrenmemiz gerekiyor.

Aşağıda, Past Perfect Tense Tense Konu Anlatımı bölümünde, İngilizce past perfect tense kullanmak için bilmeniz gereken kurallar ve örnekleri paylaşıyorum.

Past Perfect – Video Ders

Past Perfect Tense Konu Anlatımı

Past perfect tense ile olumlu cümle, olumsuz cümle ve soru cümlesi oluşturmanın kurallarını tek tek inceleyip daha sonra her bir cümle türüyle ilgili örnek cümleler yazacağım. Dersin sonunda sizi past perfect tense alıştırmaları bekliyor. O alıştırmaları bu derste öğrendiğiniz bilgileri kullanarak yapın.

Past Perfect ile Olumlu Cümle Kuralı

İngilizce past perfect tense ile olumlu cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

 • Özne + had + V3 veya V+ed

V3 = düzensiz fiilin üçüncü hali demek. V+ed ise düzenli fiile gelen -ed eki demek mesela go fiilinin üçüncü hali gona olur ama clean düzenli bir fiil olduğu için geçmişte kullanırken cleaned olur.

Örneğin:

 • Onlar gelmeden önce ben evi temizledim/temizlemiştim.
 • I had cleaned the house before they came.

I had cleaned the house before they came.

Burada ilk kısım past perfect ile ikinci kısım ise past simple ile yazıldı.

Past Perfect ile Olumsuz Cümle Kuralı

İngilizce past perfect tense ile olumsuz cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

 • Özne + had + not + V3 veya V+ed

Yukarıdaki örnekleri olumsuz cümleye çevirirsek:

 • Onlar gelmeden önce ben evi temizlemedim/temizlememiştim.
 • I had not cleaned the house before they came.

Past Perfect ile Soru Cümlesi Kuralı

İngilizce past perfect tense ile soru cümlesi kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

 • Had + Özne + V3 veya V+ed

Yukarıdaki örneği olumsuz cümleye çevirirsek:

 • Onlar gelmeden önce sen evi temizlemiş miydin?
 • Had you cleaned the house before they came.

Past Perfect Alıştırmalar & Ödevler

Aşağıdaki past perfect alıştırmalarını yaparak öğrendiklerinizi uygulayın ve pekiştirin. Size verilen Türkçe cümleleri İngilizce olarak yazın.

 • Okula gitmeden önce ödevimi yapmıştım.
 • Evden çıkmadan önce kimseyle konuşmadım.
 • Polis geldiğinde hırsızlar çoktan kaçmıştı.
 • Başkan, üyelerden geldikten sonra geldi.

Ödevlerin Cevapları

 • I had done my homework before I went to school
 • I had talked to nobody before I left home.
 • By the time the police arrived, the thieves had already escaped.
 • The president arrived after the members had come.

Etiketler: ingilizce past perfect tense, ingilizcede past perfect zaman, past perfect nedir, past perfect nasıl kullanılır, past perfect konu anlatımı