İçeriğe geç

ingilizce paragraf yazmak

Paragraf yazmak kompozisyon/essay yazmanın temelidir. Her paragraf metnin bütünlüğüne katkı sağlar. Paragraflar bir duvarın tuğlaları gibidir. Tuğla sağlam olmazsa duvar ayakta durmaz. Bu hem İngilizce paragraf yazma için hem de Türkçe paragraf yazma için geçerli bir durum.

Bir paragraf aynı konu etrafındaki cümleler bütünüdür. Her paragraf tek bir fikri anlatır, açıklar. Genelde 3-5 cümleden oluşmakla beraber, paragraf uzunluğuyla ilgili kesin kurallar yoktur.

Bu yazı her ne kadar İngilizce paragraf yazma üzerine olsa da belirtilen hususlar hemen hemen her dilde paragraf yazma için geçerlidir. Yani buradan alacağınız dersleri gerek İngilizce, gerek Türkçe, gerekse başka diller için kullanabilirsiniz.

Paragraf yazmaya hazırlık

Yazmaya başlamadan önce yazacağınız konuyla ilgili araştırmanızı yapıp, notlarınızı alın. Dil ve söyleminizi yazdığınız hedef kitleye göre ayarlayın, uyarlayın.

İngilizce paragraf yazmanın 4 altın kuralı: bütünlük, cümle sırası, tutarlılık ve kapsamlılık

Paragraf yazma adımları

Bir paragraf giriş, gelişme ve sonuç cümlelerinden oluşur. Giriş cümleniz yani ilk cümle paragrafın konusunu verir.  Giriş cümlesinde paragrafın ne anlattığını açıkça belirtin, gereksiz detaylardan kaçının.

Gelişme cümlelerinizi ne sırayla verdiğiniz önemlidir. Gelişme cümleleriniz giriş cümlenizi destekleyecek ve paragraf bütünlüğünü sağlayacak bir sırayla yazılmalıdır.

Yazdıklarınız birbirini tamamlar ve destekler nitelikte olmalıdır. Aynı paragraf içinde alakasız şeylere yer vermeyin. Yazının bütünlüğü ve akıcılığı için geçiş ifadelerine ve bağlaçlara yer verin.

Paragrafınızı geliştirip tamamlayın. Fikrinizi yarım bırakmayın. Paragrafın son cümlesi ana fikri özetleyip vurgulamalıdır.

Paragraf yazdıktan sonra

Paragrafınız anlamlı bir bütün haline gelince imla ve yazım kontrolünün ardından, bir sonraki fikrinizi geliştirmek için yeni bir paragrafa başlayın.

İngilizce örnek paragraflar görmek için İngilizce paragraf örnekleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Eğer İngilizce cümle yazma ile ilgili sorularınız varsa İngilizce cümle kurma sayfasına göz atabilirsiniz.

İngilizce paragraf yazma becerinizi geliştirdikten sonra, essay yazmaya başlayabilirsiniz. Essay yazmayı öğrenmek için essay yazma rehberine göz atabilirsiniz.

Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

İngilizce paragraf yazmak için ek kaynaklar

İngilizce paragraf yazma ile ilgili faydalı bazı kaynaklar

Bir sonraki adım: İngilizce writing – 3 adımda İngilizce yazma becerilerinizi geliştirin

 Hüseyin Demirtaş’ın İngilizce öğrenimiyle ilgili yeni kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listesine üye olun. İşinizi şansa bırakmayın!  

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

Etiketler: ingilizce paragraf yazma, ingilizce paragraf yazmak, paragraf yazmakparagraf, ingilizce paragraflar, türkçe paragraf