İçeriğe geç

ingilizce paragraf nasıl yazabilirim

Yazı yazmak bırakın ikinci dilde kişinin anadilinde bile zor olabilen bir süreçtir. Bu yazıda Boğaziçi Üniversitesi, Çeviribilim bölümüne kayıt olmamla başlayan 5 yıllık İngilizce eğitmenliğim sırasında karşılaştığım temel yanlışlar ve bunların nasıl düzeltilebileceği üzerine bazı önerilerden bahsedeceğim.

Hala okumayanlar için

İngilizce yazmak için okumak

Öncelikle yazı yazmak kendiliğinden gelişecek bir süreç değildir. Sürekli bir çabayı ve etkin olarak dil analizini gerektirir. Bir kişinin İngilizce yazabilmesi için bolca İngilizce okuması gerekir. Bu durumu şöyle özetleyebiliriz. Nasıl malzeme olmadan yemek yapılmıyorsa okumadan da yazı yazılmaz! Maalesef, bu temel gerçek pek çok öğrenci tarafından göz ardı ediliyor.

Ancak okumakla kasıt satırlara göz atmak, üstünkörü okumak değil. Yazı becerisini geliştirmek için okuyorsanız her okuduğunuz cümleyi ve kelimeyi analiz etmeli, yeni ifadeleri not almalı yani okudukça öğrenmelisiniz. Beğendiğiniz ifade ve kelimeleri kendi yazılarınızda aktif olarak kullanmalısınız. Ancak böyle bir sistemle yazı dili zenginleştirilebilir.

İngilizce yazmanın temeli: Düzgün cümle kurabilmek

Kişi ilk önce doğru ve anlaşılır cümleler kurmayı öğrenmelidir. Bu nokta üzerinde çokça pratik yapılmalıdır çünkü doğru cümle kurmak, paragraf yazma sürecinin en temel taşıdır. Bu sebeple cümle düzeyinde çok çalışmak gerekir.

Sonrasında sebep sonuç ilişkisi içeren, birkaç cümlelik birimler üzerinde çalışılmalıdır. Bu aşamada bağlaçlar üzerinde bolca pratik yapılmalı.

En son olarak paragraflar üzerinde çalışılmalı. Bir fikri paragraf düzeyinde ifade etme alıştırmaları yapılmalıdır. Bu aşama fikir akışını sağlama, cümleleri bağlama ve akıcılığı sağlama adına önemlidir. Paragraf düzeyinde başarılı olmak için daha önceki iki adımın başarıyla tamamlanmış olması gerekir.

Writing nasıl gelişir? Özel bir ders

Daha önce sadece writing özel eğitimlerimde paylaştığım 25 dakikalık bu özel dersi herkes İngilizce writing becerisini nasıl geliştirebileceğini öğrensin ve yanlış yöntemlerle vakit kaybetmesin diye paylaşmaya karar verdim.

İngilizce bir bütündür: İngilizce writing ötesindeki dünya

Dil bir bütündür, yazmak, dinlemek ya da konuşmak ayrı ayır düşünülemez. Bu açıdan bakıldığında aslında yazma yetisinin gelişimi doğrudan genel İngilizce gelişimiyle orantılıdır. Bu sebeple bir konuya çok yoğunlaşmak yerine genel anlamda dil öğrenimiyle ilgilenmek daha çok fayda sağlayabilir.

Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

 Hüseyin Demirtaş’ın İngilizce öğrenimiyle ilgili yeni kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listesine üye olun. İşinizi şansa bırakmayın!  

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: ingilizce paragraf nasıl yazabilirim, ingilizce writing nasıl yazılır, ingilizce yazma nasıl geliştirilir, ingilizce paragraf yazma, ingilizce metin yazmak, ingilizce metin yazma, bir Boğaziçiliden İngilzice yazı notları