İçeriğe geç

ingilizce okuduğunu anlama

Reading nasıl gelişir? İngilizce okuma anlama becerinizi geliştirmeniz için bilmeniz gereken en iyi yöntemler, ipuçları ve kaçınmanız gereken hataları bu derste sizinle paylaşıyorum.

Bunlar normalde benim sadece kendi öğrencilerimle paylaştığım derslerdi. Ancak 80 milyona İngilizce hedefim doğrultusunda bu kilit bilgileri hem sizinle hem de reading becerisini geliştirmek isteyen herkesle paylaşmaya karar verdim.

Reading Nasıl Gelişir?

İngilizce okuduğunuzu anlama becerinizi geliştirmek ve reading sınavlarına güvenle girmek için bilmeniz gerekenleri bu özel derste sizinle paylaşıyorum.

 


Etiketler: ingilizce okuduğunu anlama, ingilizce reading çözme, ingilizce reading geliştirme, reading nasıl geliştirilir, reading nasıl gelişir

Reading özel ders ile İngilizce okuma anlama zorluğu çeken öğrencilerin okuduklarını anlamalarını sağlıyorum.

İngilizce okuduğunu anlamak kolay gibi görünse de aslında pek de kolay değildir. Benim görüştüğüm çoğu öğrencide gözlemlediğim problem ya bir İngilizce metni eksik anlamak ya da yanlış anlamak. Eksik ya da yanlış anlanan bir metin ile öğrencinin akademik hayatta ya da iş hayatında başarılı olması zor. Dahası İngilizce metinler iyi anlaşılmadan TOEFL, IELTS ya da YDS gibi sınavlardan da yüksek puan almak neredeyse imkansız. Bu bağlamda reading yani İngilizce okuma becerisi diğer tüm beceriler için bir temel niteliğinde.

reading özel ders, ingilizce okuduğunu anlama

Reading Özel Ders İçeriği

Reading özel ders içeriğini öğrenci seviyesine göre şekillendiriyorum. Her öğrencinini ihtiyaçları farklı ancak ciddi anlamda benzer olan noktalar da var. Örneğin tüm reading özel derslerinde öğrencilere ilk önce İngilizce kelimeleri nasıl çalışacaklarını ve kelimeleri nasıl öğrenmeleri gerektiğini anlatarak başlıyorum çünkü sağlıklı bir İngilizce temeli İngilizce kelimelere hakim olmakla başlar. Çoğu öğrenci binlerce kelime öğreniyor ama basit cümleleri bile bazen çözemiyor. Bunun sebebi İngilizce kelimeleri yanlış öğrenmek.

İngilizce kelime öğrenme konusunu tamamladıktan sonra öğrenci seviyesine göre seçtiğimiz metinlerin analizlerine geçiyoruz. Öğrencinin hedefi hangi tür metinleri okumaksa o tür metinlere odaklanıyoruz. Mesela IELTS çalışan bir öğrenci için IELTS metinlerine, işletme okuyan bir öğrenci için işletme metinlerine odaklanıyoruz. Öğrenci ilk önce metni kendi başına ödev olarak çalışıp ön okumasını gerçekleştiriyor. Daha sonra metni derste birlikte inceleyip cümle cümle analiz ediyoruz. Böylece anlaşılmayan hiçbir nokta kalmıyor.

Bu tür bir çalışmayla öğrenci hem daha önce anlamadığı birçok yapıyı ve ifadeyi anlamaya başlıyor hem de adım adım kelime dağarcığını genişletiyor.

Özel Ders Verimliliği ✅ Online Eğitim Rahatlığı ?

ingilizce öğrenmeHer yıl Hüseyin Demirtaş ile İngilizce bireysel eğitim ve rehberlik programlarına yetişebileceğimizin ötesinde talep geliyor. Bu sebeple yoğun bir programla hızlı şekilde ilerlemek isteyen öğrenciler için yıllardır birebir derslerimizde elde ettiğimiz tecrübeyi, geliştirdiğimiz yöntemleri ve başarı getiren çalışmaları Türkiyenin ve dünyanın dört bir yanından öğrencilerimizin kendi evlerinin rahatlığında takip edebileceği kapsamlı İngilizce video eğitim paketlerine dönüştürdük.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi, Reading Akademi ve İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı gibi eğitimlerle mesleki ve akademik İngilizce okuma becerilerini, Writing Akademi ile İngilizce yazma becerisini, Pratik İngilizce Çeviri Eğitimi ile de İngilizce çeviri becerisini kazanabilirsiniz. 360 Derece İngilizce Konuşma Kursu ile İngilizce konuşma becerinizi sağlam ve etkili bir şekilde geliştirebilirsiniz

Kendi hızınızda ilerleyebileceğiniz bu eğitimler YDS, TOEFL, IELTS, Proficiency gibi sınavlara hazırlanan ya da mesleki ve akademik İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler için ideal.

Reading Özel Ders — Sık sorulan sorular

Bir ders ne kadar sürüyor?

Bir ders bir saat anlamına gelmektedir. İhtiyacınıza göre bir oturumda bir, bir buçuk veya iki ders yapıyoruz.

Derslerinizi nerede veriyorsunuz?

Haftalık ve dönemlik programıma göre eğitimlerimiz Yeniköy, Maslak veya Çağlayan ofislerinden birinde gerçekleştiriyor. Yurt dışında veya seyahat halinde olduğum durumlarda ise derslerimiz online olarak gerçekleşiyor.

Online ders veriyor musunuz?

Evet, özel derslerimi internet üzerinden de veriyorum. İstanbul, Çanakkale, Sivas, Ankara, Hatay hatta Bosna’daki öğrencilerimle online özel ders yaptım. Ya da ben yurt dışında İngiltere, Macaristan, İtalya gibi ülkelerdeyken de Türkiye’deki öğrencilerimle online derslerime devam ediyorum.

Online İngilizce özel ders almak için ihtiyacınız olan tek şey bir Skype hesabı ve Gmail adresi. Online dersler ile ilgili detaylı bilgi için Online İngilizce Özel Ders sayfasını ziyaret edin.

Açık adresinizi ve telefon numaranızı öğrenebilir miyim?

Açık adres ve telefon numarası bilgisini ders talebinizi değerlendirdikten sonra paylaşıyorum. Yoğun bir eğitim programım olduğu için randevusuz görüşme kabul edemiyorum.

Hangi gün ve saatlerde ders yapıyorsunuz?

Hafta içi ve hafta sonu derslerim var. Programım sürekli değiştiği için ilk önce sizden ders almak için uygun olduğunuz gün ve saatleri belirtmenizi istiyorum. Daha sonra programıma bakıp hem size hem de bana uygun olan gün ve saatleri belirliyorum. Sonrasında birlikte ders programımızı oluşturuyoruz.

Bana kaç ders veya kaç ay gerekir?

Kaç derse ya da ne uzunlukta bir programa ihtiyaç duyduğunuzu belirleyen 2 temel faktör var. İlki şu andaki seviyeniz. İkincisi ise öğrenme hızınız. Her öğrencinin seviyesi ve ilerleme hızı farklı. Kimi öğrencinin 1 haftada gösterdiği ilerlemeyi kimi öğrenci 3 haftada gösteriyor. O sebeple kaç derse ya da ne uzunlukta bir programa ihtiyacınız olduğunu sizinle yapacağımız ön görüşme sonrasında daha net söyleyebilirim. Sizi birebir tanımadan kesin bir şey söylemem zor.

Beni öğrenci/danışan olarak kabul eder misiniz?

Öğrencilerimin sorumluluk sahibi ve azimli olmasını bekliyorum. Derslerden verim alıp hedefinize ulaşmanız için derslere düzenli katılımınız ve size öğreteceklerimi ya da sizden istediklerimi düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Eğer bu şekilde ilerlemezseniz eğitim programınızdan alacağınız verim düşer.

Düzensiz ve sorumsuz ilerleyen öğrencilerimle derslerimi sonlandırıyorum.

Reading Özel Ders — Başvuru

Özel Ders Takvimi

Merhaba, ilginiz ve güveniniz için teşekkür ederim. Ben her öğrencimle yakından ilgilenmenin önemine inanıyorum. O sebeple de her dönem sınırlı sayıda öğrenci kabul edip tüm mesaimi kabul ettiğim öğrencilerimin ilerlemesi için kullanıyorum.

Şu anda özel eğitim programlarım çoğu zaman olduğu gibi dolmuş durumda. Yakın dönemde bu sebeple yeni öğrenci kabul etmem mümkün olmayacak. Ders programımda yer açıldığında bu sayfayı güncelliyor olacağım. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.


 


Etiketler: reading özel ders, ingilizce okuduğunu anlama

İngilizce okuduğumu anlamıyorum başlangıç seviyesindeki öğrencilerden sık sık duyduğum bir problem. İngilizce okuduğumu anlamıyorum diyorsanız ilk önce bunun olası sebeplerine daha sonra da çözüm yollarına bakalım.

ingilizce okuduğumu anlamıyorum

İngilizce gramer eksikliği

Öncelikle İngilizce okuduğunuzu anlamamanızın bir sebebi gramer eksikliği olabilir. Gramer bir dildeki kelimeleri birleştiren tutkal gibidir. Gramer sayesinde kelimeler bir araya gelerek anlamlı bir cümle haline alır. O sebeple eğer gramer eksiğiniz varsa çok kelime bilseniz bile okuduğunuzu anlamayabilirsiniz. Mesela aşağıdaki cümleyi inceleyelim.

Had I seen it before, I would have bought it. 

Bu cümle If Type III denilen bir yapıyı içeriyor. Anlamı ise “Eğer onu daha önce görseydim, çoktan almış olurdum”. If Type III gramer yapısını bilmeden bu cümleyi anlamak pek mümkün olmaz. Bir başka örnek ise the more … the more… yapısıdır. Mesela şu cümleye bakalım.

The more I study, the luckier I get.

Bu cümlenin anlamı “Daha çok çalıştıkça, daha başarılı oluyorum”. Bir öğrencinin bu yapıyı bilmeden, sadece kelimeler üzerinden bu cümleyi çözmesi pek mümkün değil.

İngilizce kelime eksikliği

İngilizce okuduğumu anlamıyorum diyen öğrencilerin bir başka sorunu ise kelime eksikliği. Kelime eksikliğinin iki boyutu var. Birinci boyut gerçekten az sayıda kelime bilmek. İkinci boyut ise çok sayıda kelime bilip bunları eksik ve yanlış öğrenmiş olmak. İngilizce kelime öğrenirken en iyi yöntem kelimeleri İngilizce-İngilizce sözlüklerden çalışmaktır çünkü Türkçe sözlükler ve açıklamalar İngilizce kelimelerin anlamını tam olarak vermez. Dahası öğrenciler genelde kelimeleri yüzeysel öğrenirler. Bir kelimenin üç beş tane anlamından sadece birini bilirler.

Mesela “well” kelimesi “iyi” demektir. Bunu neredeyse İngilizce öğrenen herkes bilir ama karşınıza şöyle bir cümle çıksa ne derdiniz?

This well is dry.

“Bu iyi kurudur” mu derdiniz, “İyisi kurudur” mu derdiniz? Ne derdiniz? Eğer bu ayarda bir şey diyorsanız yanlış demiş olurdunuz çünkü burada “well” demek “kuyu” demek. Yani well kelimesinin bir başka anlamı da kuyu. Bu durumda cümlenin anlamı şu: “Bu kuyu kurumuş”.

İngilizce okuma pratiği eksikliği

Sadece gramer çalışıp, kelime ezberlemekle İngilizce okuma becerisi gelişmez. Usta şoför olmak için yola çıkmak lazım. Benzer şekilde İngilizce okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için türlü türlü yazı okumak, farklı alanlardan metinleri incelemek gerekli. Eğer sürekli olarak farklı alanlardan bolca okuma yaparsanız, İngilizce okuduğumu anlayamıyorum demekten kurtulursunuz.

İngilizce okuduğunu anlamama sorununu çözmek

İngilizce okuduğumu anlayamıyorum demekten kurtulmak için yapmanız gerekenler öncelikle genel İngilizce gramerine hakim olmak. Daha sonra, İngilizce kelime ve ifadeleri, İngilizce-İngilizce sözlükler üzerinden öğrenmek. Bu aşamadan sonra ise gramer ve kelime bilginizi harmanlayıp pekiştirmek için bolca okuma yapmanız gerekiyor.

Okuma sırasında öncelikli olarak seviyeli kitaplardan başlayabilirsiniz. İngilizce graded readers denilen sadeleştirilmiş hikaye kitapları adım adım okuma becerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Buna ek olarak, VOA Learning English gibi bir siteden günlük haberleri takip edip İngilizce okuma becerilerinizi artırabilirsiniz.

Bu adımlar sizi orta seviyenin üstüne rahatlıkla taşır. Bazen karşınıza çok zorlu akademik ya da edebi İngilizce metinler çıkabilir. Bu metinleri anlamak için ya çok yoğun bir sözlük çalışmasına ihtiyaç duyarsınız ya da bir bilenden yardım alırsınız.

Dipnot: Ben özellikle IELTS, TOEFL ve BUEPT gibi sınavlara öğrenci hazırlarken reading parçalarını öğrencilerimle beraber okuyup açıklayarak, bunların doğru anlaşıldığından emin olmaya çalışıyorum. Bazen öğrencilerim cümleleri o kadar ters şekilde ya da bambaşka anlamlarla yorumluyor ki diyorum iyi ki bu metni beraber okuyoruz da böylesi büyük yanlış anlamaların önüne geçiyoruz.

 


Etiketler: ingilizce okuduğunu anlama, ingilizce okuduğunu anlamama, ingilizce reading geliştirme, reading nasıl geliştirilir