İçeriğe geç

ingilizce düşünmek ekşi

İngilizce nasıl düşünülür, İngilizce düşünme teknikleri nelerdir, İngilizce düşünmek için ne yapmalı, İngilizce düşünmenin mantığı ve İngilizce düşünmek nasıl olur konularını bu derste size pratik örnekler üzerinden adım adım anlatıyorum. İlk önce video dersi izleyin. Daha sonra ders notlarını okuyup öğrendiklerinizi pekiştirin.

İngilizce Düşünme Teknikleri & Nasıl İngilizce Düşünülür

Ders Notları: Nasıl İngilizce Düşünülür?

 • Çok tartışmalı bir konu…
 • Bilmeyenler için

İngilizce Düşünmek Mümkün mü?

Mümkün ama nasıl?

İngilizce Düşünmeyi Anlamak = Dilin Doğasını Anlamak

 • Anlam ve dil ilişkisi
 • Anlam dilden bağımsızdır
 • Anlam özdür, dil araçtır

Bir Elma 3 Kelime

Elma, Apple, Apfel

İnsan Beyni & CD Çalar

 • İçine neyi koyarsan onu çalar
 • Türkü, pop
 • İngilizce, Türkçe, Japonca

İngilizce Düşünmek için Ne Lazım?

İngilizce tüketmek lazım: Okuma & Dinleme

 • Saffet ve İngilizce
 • Makroekonomi ve ben
 • Dilbilim ve ben

Ne ekersen onu biçersin?

 • 10 sayfa, 100 sayfa, 1000 sayfa
 • 10 saat, 100 saat, 1000 saat

Yazarken & Konuşurken İngilizce Düşünmek

 • Büyük writing hatası
 • Büyük speaking hatası İngilizce / Türkçe
 • Armut, elma cinsinden ifade edilmez
 • Sarı, kırmızıyla anlatılmaz

İnsanların Yorumları

İngilizce düşünme hakkında düşündüren sorular

Soru 1

Akıcı cümle kurmaya çalışırken veya kendimizi ifade ederken aklımızdakileri aynı anda nasıl kelimelere dökeceğiz? Yani Türkçe düşüncelerimizi aynı anda nasıl İngilizce düşüneceğiz?

Soru 2

İngilizceyi hem akıcı hem de doğru bir şekilde konuşabilmek için söylemek istediğiniz şeyi anadili İngilizce olan bir insan nasıl söylerdi. Aklıma ilk gelen Türkçe ifadeyi ingilizceye çevirmek için benim düşüncelerim ile anadili ingilizce olan bir insanın düşünceleri her halukarda ortak olabilir miydi?

Soru 3

Mesela hocam birşey düşünüyorum Türkçe onu İngilizceye ceviremiyorum öyle olunca ona daha yakın anlasilabilir olan bir cümle kuruyorum. Ne yapabilirim?

Soru 4

Ben kitap yada bir parça okuduğum da kısa yada çok uzun olmayan cümleleri çevirmeden okuyabiliyorum ve hayal edebiliyorum ama cümle uzun olunca ve kelimeler karışık olunca Türkçe ye çevirerek okumak zorunda kalıyorum. Bence bu da önemli bir nokta advanced cümleleri nasıl İngilizce düşünerek okuyabiliriz?

Güzel Gözlemler

Bakış açınızı zenginleştirecek gözlemler

Gözlem 1

Hocam İngilizce düşünmek her zaman benim de temel hedefim olmustur. Ben şu çıkarıma vardım; birşey söylemek isterken aklına insanın birşeyler gelir veya bir resim. Ben o sırada İngilizce kalıplara geçerim ve kalıplar üzerinden konuşmaya çalışırım. Bilmiyorum ne kadar doğru.

Gözlem 2

Herkes sözlük kullanmayı öğrenirse çok iyi bir düşünme kapasitesini yakalayabilir… Kişi meraklıysa İngilizce öğrenmeye bunu yapmalı… No pain no gain…

Gözlem 3

Bu Dersle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Ayşe

Çok teşekkürler. Gerçekten bu aralar en çok ihtiyaç duyduğum şey, bu tarz bir videoydu. Elinize sağlık.

Züleyhan

Degerli hocam;

Dilinize, yureginize saglik bu dersin iceriginde  inanilmaz altin kurallar var.
Her cekmis oldugunuz video ayri degerde bilgiler iceriyor Allah bu kutlu yolda yardimciniz olsun.
Gökmen
Günaydın hocam sabah saat 6 da gözlerimi açtığımda ilk aklıma gelen acaba Hüseyin hoca dersi bitirip yayınladı mı? Oldu. Öncelikle teşekkür ederim, can kulağı ile dinledim, her satırı malum tecrübe ve deneyim kokuyor. Ben her gün 2 saat araç kullanan bir kişi olarak, geçen ay bir egzersiz yapmaya başladım, onu paylaşmak isterim, hani hocam diyorsunuz ya İngilizceye yoğun bir şekilde maruz kal İngilizce tüket, araç kullanırken karşıdan gelen yada beni sollayan araçların plakalarını İngilizce okumaya başladım. Aradan bir zaman geçti birde baktım ki gün içinde bir şey okurken karşıma bir rakam çıkarsa onu ilk olarak İngilizce söylemeye çalışıyorum, zannedersem bahsettiğiniz şey bu olsa gerek, anlaşılan o ki, iyi bir yüzme hocası bulup o havuzun içine kafa kol gövde dalmak lazım, kulaç atmadan yüzme öğrenilemediği gibi, ingilizce deryasının içine dalmadan bu iş öğrenilemeyecek, o zaman az söz çok iş babından çalışmaya devam, her şey için binlerce teşekkür ederim.
Hilal
Hakikaten tesadüf mü bilmiyorum ancak ne zaman aklıma İngilizce ile ilgili bir şey aklıma takılsa,aklıma takılan şeyin ya videosunu çekmiş oluyorsunuz ya da o konu hakkında yazı yazmış oluyorsunuz. Tüm yazı & videolarınızı okuduğumu&izlediğimi söyleyebilirim ancak dil,temelde 4 modül üzerinden işliyor ve cümle yapısına aşina olmak amacıyla gramer de bilmek şart. Hangi sırayla çalışacağımı bilmediğimden,İngilizcem yerinde sayıyordu. Eminim ki bu yazı,pek çok insana rehberlik edecektir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Siz de İngilizce düşünmek konusundaki yorumlarınızı, fikirlerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşın. Bekliyorum 🙂

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.