İçeriğe geç

ingilizce advanced cümle kurma

İngilizce cümle kurma becerisini geliştirmek writing alanında daha yüksek puan almak ve kendinizi İngilizcede daha iyi ifade etmek için olmazsa olmaz şartlardan birisi. Pek çok öğrenci bana Essay Rehberi kitabını kullanarak İngilizce cümle yazma becerilerini nasıl geliştirebileceğini sordu. Bu sebeple aşağıda yer verdiğim İngilizce cümle kurma becerileri nasıl geliştirilir isimli video dersi hazırladım.

İngilizce Cümle Kurma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

İngilizce Kompleks Cümle Kurma Yöntemleri

İngilizce Cümle Kurma Becerisi Nasıl Geliştirilir dersinde bahsettiğim 2 tane temel pratik yöntemi var. Daha iyi İngilizce cümleler yazmak istiyorsanız Türkçeden İngilizceye karşılaştırmalı çeviri ve İngilizce cümle adapte etme alıştırmalarını uygulayabilirsiniz.

Türkçeden İngilizceye Karşılaştırmalı Çeviri

Bu alıştırmada Essay Rehberi kitabında yer alan İngilizce paragraflardan birini seçin. Sonra o paragrafın Türkçe çevirisini açın. İngilizce metne bakmadan Türkçe paragraftaki cümleleri kendi başınıza İngilizceye çevirmeye çalışın. Daha sonra çevirinizi, İngilizce orijinal metin ile karşılaştırıp ne derece başarılı olduğunuzu, neyi iyi neyi kötü yaptığınızı görerek notlar alın. Bilmediğiniz yapı ve kelimeleri not edin. Sürekli olarak bu alıştırmayı yapmak hem yeni kelime ve ifadeler öğrenmenizi hem de farklı yapılara hakim olmanızı sağlar.

İngilizce Cümle Adapte Etme

İngilizce Cümle Adapte Etme alıştırmasında Essay Rehberi kitabındaki örnek essaylerden beğendiğiniz cümle ve ifadeleri seçin. Daha sonra bu cümle ve ifadelerden yola çıkarak ufak değişiklikler yaparak yeni cümle ve ifadeler oluşturun. Yani orijinal cümleleri kendinize göre özelleştirin.

Örneğin

  • “There are many advantages of studying abroad such as making foreign friends.” cümlesini alıp
  • “There are many advantages of studying in Istanbul such as meeting people from all over the world” cümlesini yazın.

Bu sayede İngilizce cümle ve kalıpları daha rahat oturtursunuz. Yeni öğrendiğiniz ya da beğendiğiniz tüm cümleler için bu alıştırmayı yapın. 2-3 tane değiştirilmiş örnek cümle yazın. Bu hem dil hakimiyetinizi hem de pratikliğinizi artıtır.

 


Etiketler: ingilizce cümle kurma, ingilizce kompleks cümle kurma, ingilizce advanced cümle kurma