İçeriğe geç

ielts teknikleri

IELTS taktikleri neler, IELTS teknikleri neler, IELTS için stratejiler neler gibi sorular sık sık geliyor. IELTS bir teknik sınavı mı değil mi? Hangi bölümlerinde tekniğin payı daha fazla bunları bu derste ele alacağım.

IELTS Taktikleri: IELTS Teknikleri & Stratejileri Var mı?

Açıkçası bu sınavda en belirleyici faktör sağlam bir akademik İngilizce bilgisi. Bu olmadan sizi hiçbir teknik, strateji kurtarmaz. Bu biraz şunun gibi. Siz çok iyi araba sürüş teknikleri öğrendiniz ama süreceğiniz araba yok.

IELTS sınavında da İngilizceniz iyiyse belli teknik ve stratejilerle puanınız çok daha iyi bir seviyeye çıkarmanız mümkün. Ancak maalesef çoğu insan kolay yoldan, emeksiz başarı aradığı için teknik ve strateji arayıp duruyor oturup ders çalışacağına.

IELTS ile ilgili en büyük taktik önce İngilizce kelime dağarcığınızı, okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinizi olabildiğince geliştirmek. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

IELTS Reading Taktikleri

Reading bölümünde metni tam anlamıyla anlamadan yüksek puan almak zor çünkü gerek çoktan seçmeli sorular, gerek boşluk doldurma gerekse de True, False, Not Given soruları metni özümsemenizi gerektiriyor.

Bu bölümde diğer reading sınavlarında olduğu gibi sorulardaki anahtar kelimeleri ya da o anahtar kelimelerin eş anlamlı ve zıt anlamlılarını metinden hızlıca arayarak soruların geçtiği paragrafı tespit ediyoruz. Sonra da o paragraf ya da cümleyi detaylı bir şekilde okuyup anlayarak soruya cevap veriyoruz.

IELTS Listening Taktikleri

IELTS listening bölümünde hem günlük konular hem akademik konular yer alıyor. Sorulara dinlerken eş zamanlı olarak cevap vermeniz gerekiyor. İngilizce dinleme bilgilerinizi geliştirmek için önce Listening Nasıl Gelişir dersimi izleyip uygulamanızı öneririm.

Sınavda konuşmaları dinlerken genellikle sorularda geçen kelimelerin eş anlamlıları geçiyor. Ama tabi sadece kelime temelli dinlemek işe yaramıyor. Eş anlamlar ya da zıt anlamlar konuşmanın geri kalanını anlıyorsanız faydalı.

Ayrıca bu bölümde sık yapılan bir hile var. Cevap gibi görünen bir şey söyleyip sonra onu değiştirmek. Mesela soruda toplantı hangi gün deniyor. Konuşmayı dinlerken konuşmacı toplantı Pazartesi olacak diyor. Siz hemen yazıyorsunuz ama kısa süre sonra. Pardon yanlış söyledim, o gün başka toplantı varmış. Toplantı Çarşamba olacak diyor. Siz direk ezbere ve anlamadan cevap verdiyseniz soruyu yanlış yapıyorsunuz.

IELTS Speaking Taktikleri

IELTS speaking bölümü çok farklılık gösterebiliyor. Bazen çok aşina olduğunuz ve hoşunuza giden sorular gelebilirken bazen de çok alakasız ya da fikir sahibi olmadığınız sorular çıkabiliyor. O sebeple kriz yönetimine ve fikir geliştirmeye hazırlıklı olmanız lazım.

Bu bölümde genel iletişim temellerini uygulamanız lazım. Mesela dik durmak, göz teması kurmak, anlaşılır ve yüksek bir ses tonuyla konuşmak gibi.

Ondan sonra konuşma esnasında kompleks cümleler kurmaya kasmak yerine bildiğiniz en etkili şekilde basit ve akıcı cümlelerle aktarın. Bol bol örnek verin ve aklınıza bir örnek gelmiyorsa uydurun. Söylediğiniz şeyin içeriğinin doğru olup olmadığı değil ne kadar akıcı ve anlaşılır konuştuğunuz önemli.

IELTS Writing Taktikleri

Writing ile ilgili en önemli 2 tavsiye off-topic olmamak yani konu dışına çıkmamak, ikincisi ise yazınızı kesinlikle kontrol edip son okumasını yaparak olası hataları düzeltmek.

IELTS Kaynakları

IELTS ipuçları, kaynakları ve tavsiyelerini IELTS Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.