İçeriğe geç

essay çeşitleri

İngilizce essay türleri, bir başka deyişle İngilizce essay çeşitleri İngilizce hazırlık sınıfında ve TOEFL & IELTS gibi sınavlarda karşımıza çıkan bir konu. Bu yazıda İngilizce essay türleri, essay türleri açıklamaları ve essay türlerinin örnekleri yer alacak.

Essay türleri ve örnekleri

İngilizce essay türleri ve örnekleri

İngilizce essay türleri & essay çeşitleri

Öncelikle İngilizcedeki essay türlerine bakacak olursak, karşımıza sık sık çıkan essay türleri şu şekilde:

İngilizce essay çeşitleri video dersi

İngilizce essay türleri ve açıklamaları

Bu bölümde kısaca essay türleri ve açıklamaları yer alacak. Her bir essay türünün tek tek inceleyeceğiz.

Argumentative essay, bir tartışma yazısıdır. Size verilen bir konuyu bir taraf seçerek ele alırsınız. Mesela “Sigara içmek yasaklansın mı?”

Cause and effect essay, sebep ve sonuç belirten essay türüdür. Mesela “Sigara içmenin sebepleri nelerdir?” cause essay olur. Ancak “Sigara içmenin sonuçları nelerdir?” ise effect essay olur.

Compare and contrast essay ise karşılaştırma yapan bir essay türüdür. Mesela “Avrupa ve Asyayı karşılaştırın” konulu bir essay compare and contrast essay olur.

Opinion essay bir konuda fikrinizi belirten essay türüdür. Argumentative essaye benzer. Mesela “Üniversite eğitimi sizce zorunlu olmalı mı?”

Classification essay ise sınıflandırma yazısıdır. Mesela “Bilgisayar türlerini açıklayın” konulu bir yazıda farklı bilgisayar türlerini (sunucu, masaüstü, dizüstü) açıklarız.

Advantage and disadvantage essay ile bir konunun artı ve eksilerini değerlendiririz. Mesela “Nükleer enerjinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?”

Definition essay ise adı üstünde bir şeyi tanımlayan İngilizce kompozisyon türüdür. Mesela “Aşk nedir?” konulu bir essay definition essay olur.

Process essay ise süreç anlatan bir essay türüdür. Bu essayde bir iş adım adım nasıl yapılır, bir süreç adım adım nasıl işler onu anlatırız. Mesela “Kalp krizi durumunda yapılması gerekenler” bir process essay konusu olabilir.

Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

İngilizce essay türleri ve örnekleri

Bu bölüm essay türleri ve örnekleri üzerine. Aşağıda her bir essay türü için örnek essayler yer alıyor.

Essay Örnekleri

Essay yazmayı öğrenirken en önemli adımlardan biri bol bol essay örneği okuyarak yeni kelime ve ifadeler öğrenmektir. Essay örnekleri sayfasında farklı konu ve sınavlarla ilgili essay örnekleri yer alıyor. Ayrıca basit essay örnekleri sayfasında hem essay yapısını görebileceğiniz hem de kolayca takip edebileceğiniz basit essay örnekleri yer alıyor.

İngilizce essay rehberi

İngilizce essay yazımı, İngilizce essay örnekleri ve essay türleri ile ilgili kaynaklar için İngilizce Essay Rehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: İngilizce essay türleri, ingilizce essay türleri anlatımı, essay türleri ve açıklamaları, essay türleri ve örnekleri, ingilizce essay çeşitleri