İçeriğe geç

en iyi ingilizce kursu ekşi

En iyi İngilizce kursu diye aradığınızda karşınıza yüzlerce reklam çıkıyor ya da her ay forumlarda, bloglarda, ekşisözlükte binlerce kişi en iyi İngilizce kursu neresi, İstanbulda en iyi İngilizce kursu hangisi ya da İngilizce kursu tavsiyeleri gibi konularda aramalar yapıyor. Ortada çok büyük bir seçenek havuzu var. Haliyle bir öğrenci ya da veli olarak insan neyi nasıl seçeceğini şaşırıyor. Bu yazıda bizim ekip olarak en iyi İngilizce kursu konusuna yaklaşımımızı, tecrübelerimizi ve önerilerimizi paylaşacağım.

En iyi İngilizce kursu diye bir şey var mı?

en iyi İngilizce kursu

en iyi İngilizce kursu

Aslına bakarsanız en iyi İngilizce kursu diye kutsal bir yer yok çünkü “en iyi” kavramı öğrencinin hedeflerine, gireceği sınava, karakterine ve beklentilerine göre çok farklı anlamlar kazanıyor. Mesela kendi alanında çok iyi olan bir YDS kursu TOEFL alanında vasat olabilir ya da THY İngilizce mülakatları için çok iyi iş çıkaran bir kurum İngilizce yazma eğitimlerinde çok iyi sonuçlar vermeyebilir. Bir alanda iyi olmak başka bir alanda iyi olmanın ya da olmamanın garantisi değil. O sebeple hedefinizin ne olduğuna, seviyenizin ne olduğuna, ne kadar vaktiniz olduğuna göre bir seçim yapmakta fayda var.

İngilizce Kursu Seçerken Neye Dikkat Etmek Lazım?

Aslında pek çok öğrencinin bir İngilizce kursu seçerken belli bir hedefi var. Öğrencileri hedefleri açısından iki gruba ayırabiliriz: Bir sınav için İngilizce kursu arayan öğrenciler ya da bir beceri için İngilizce kursu arayan öğrenciler.

Sınav için İngilizce Kursları

Bir sınav için İngilizce kursu arayan öğrenciler YDS, TOEFL, IELTS, PTE, Proficiency gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler oluyor genelde. Sınav temelli İngilizce kurslarında ihtiyaca göre bir ön hazırlık ya da temel İngilizce eğitimi verildikten sonra hazırlanılan sınava yönelik özelleşmiş eğitimlere geçiliyor.

Genel İngilizce Kursları

Bir beceri için İngilizce kursu arayan öğrenciler ise genel İngilizce, speaking kursu, iş İngilizcesi, turizm İngilizcesi gibi alanlarda eğitim arayan öğrenciler oluyor. Bu gruptaki yaygın eğitim türü ise genel İngilizce kursları. Genel İngilizce kursları da öğrencileri A1, A2, B1, B2, C1, C2 gibi temelden ileri seviyeye doğru ilerleyen programlara/kurlara tabi tutuyor.

Bu açıdan ilk önce genel bir İngilizce kursu mu seçeceksiniz yoksa bir sınav için mi hazırlanacaksınız ona karar vermekte fayda var. Benim öğrencilerimle olan tecrübelerim sınav için çalışan öğrencilerin daha istikrarlı/başarılı olduğu yönünde. Bunun da gördüğüm kadarıyla temel sebebi sınav için çalışan öğrencilerin iş başvurusu, terfi, maaş artışı, lisansüstü eğitim gibi sebeplerle zaruri olarak sonuca odaklanmak zorunda olmaları. Genel İngilizce çalışan öğrenciler eğer ciddi bir disiplin ve hedefe sahip değillerse, çalışmak zor geldiğinde ya da hayatlarında başka meşgaleler çıkınca eğitimlerini askıya alabiliyorlar.

İngilizce Kursu Seçerken Hoca Seçimi & Sürekliliği

İngilizce kursu seçerken ya da eğitim alırken öğrencileri en çok etkileyen faktörlerden birisi hoca seçimi ve sürekliliği. Bir eğitim, o eğitimi veren hoca kadar kaliteli. Bir kurumun çok cazip reklamları, müthiş vaatleri olabilir ama başarınızı belirleyecek en temel faktörlerden biri sınıfa girdiğinizde karşınıza çıkacak hocanın kim olduğu ve bu hocanın ne derece nitelikli olduğu.

Buradaki acı noktalardan birisi eğer öğrencinin ya da velinin İngilizce bilgisi pek yoksa hocayı ya da kurumu değerlendirmekte zorlanıyor ya da yanlış yönlendirilebiliyor. Siz ne kadar bilinçli bir veli ya da öğrenci olursanız o kadar sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Şimdi hoca seçimi konusuna geri dönelim. Temel birkaç soru:

 • Eğitimi verecek hoca nereden mezun?
 • Ne kadar süredir bu işi yapıyor, nerelerde çalışmış, ne tür iş tecrübeleri olmuş?
 • Eğitim konusunda pratik ve teorik bilgisi ne derecede?
 • Ve bu size belki garip gelecek ama İngilizcesi nasıl? Eğer eğitimi verecek hocanın İngilizcesi çok iyi değilse, çok iyi İngilizce eğitim vermesi zor. Mesela en basitinden kendisi YDS’de 90+ puan alamayan biri YDS için yüksek puanlı öğrenci nasıl yetiştirsin? Ya da TOEFL IBT sınavında 120 üzerinden 100 bandını veya IELTS sınavında 9 üzerinden 8 bandını geçemeyen bir eğitmen bu sınavlarda yüksek hedefleri olan öğrencileri nasıl yetiştirsin? İmkansız değil ama zor.

Sık Yapılan Bir Yanlış: Native Speaker/Yabancı Hoca

Şimdi öğrenci ve velileri sık sık tongaya düşüren bir durumu ele alalım. Kurslar size dersleri yabancı hocaların verdiğini söyleyebilir. Ancak bir dersi yabancı hocanın vermesi o dersi ana dili İngilizce olan birinin verdiği anlamına gelmiyor. Mesela kurs Polonyalı ya da Romanyalı bir hocayı çalıştırıyor olabilir. Bu durumda hocanın İngilizcesi bir Türk hocayla benzer seviyedeyse yabancı olmasının pek de bir esprisi yok. Temel fark öğrencileri iletişim için İngilizce kullanmaya zorlaması, temel eksi ise özellikle temel ve orta seviyedeki öğrencilerin hocalarını anlayamaması ya da hocalarının onları anlamaması.

Bir başka büyük hata ise native speaker durumu. Native speaker ile kastedilen, ana dili İngilizce olan kişi mesela bir İngiliz, Amerikalı, Avustralyalı, Kanadalı vs. Eğer eğitimli bir native speaker ile çalışıyorsanız büyük artıları olur. Hem kaliteli eğitim alırsınız hem de telaffuz ve kulak dolgunluğu açısından faydası olur. Ancak buradaki temel hile şu: Bazı kurslarda eğitimle ya da öğretmenlikle alakası olmayan seyyah tipleri hoca diye çalıştırabilirler. Türkçe konuşan herkesten harika bir Türkçe öğretmeni olur mu? Türkçe konuşan herkes şahane bir konuşma yapabilir mi ya da iyi bir yazı yazabilir mi? Türkçe konuşan herkes standart İstanbul ağzı ile mi konuşuyor? Hayır. Aynı durum İngilizce için de geçerli. Kendi dilinin gramer kurallarından habersiz, eğitim seviyesi düşük, öğretmenlikle alakası olmayan bir İngiliz ya da Amerikalının belli açılardan katkısı olsa da genel olarak eğitim kalitesi düşüyor.

İngilizce Kurslarında Süreklilik

Eğitimde hoca, öğrenci ilişkisi çok önemli. Zamanla hoca öğrencileri, öğrenciler hocayı daha iyi anlamaya başlıyor. Hele de bir grup ruhu ve sinerji oluşuyorsa eğitimin verimliliği, öğrencilerin derslerden aldığı keyif katbekat artıyor. Ancak kayıt olacağınız bir kursta hocalar sürekli değişiyorsa bu bence bir kırmızı ışık. Aklıma şu temel soru geliyor: Bu kursta neden personel değişip duruyor? Süreklilik eğitim için önemli. Tüm kurları ya da tüm dersleri aynı hoca versin demiyorum ama belli dönemlerde istikrarlı bir hoca profili olmalı.

İngilizce Kursu Seçmek & İngilizce Ders Kaynakları

Sizin için en iyi İngilizce kursunu seçerken kaynakları da değerlendirmek lazım. Tabi burası tecrübesiz bir öğrenci ya da veli için daha zor bir nokta. Bu konuda birkaç temel soruyu ele alalım

 • Katılacağınız kurs kaynak seçimini neye göre yapıyor?
 • Hangi kaynaklar kullanılıyor?
 • Kullanılan kaynaklar herkes öyle yapıyor biz de öyle yapıyoruz mantığı ile mi yoksa öğrenciye fayda sağlama amacıyla mı seçilmiş?
 • Kullanılan kaynaklar vakit doldurmaya mı öğrenciyi ilerletmeye mi odaklı?

Klasik bir İngilizce kursu mu internet üzerinden bir İngilizce kursu mu?

Özellikle son dönemde popülerleşen seçeneklerden birisi internet üzerinden İngilizce kursları yani online İngilizce kurs programları. Bu ikili arasında tercih yaparken hem kendi kişisel özellik ve tercihlerinizi hem de bu iki farklı seçeneğin artı ve eksilerini ele almakta fayda var.

Klasik İngilizce kurslarının avantajları

 • Alışılmış bilindik sınıf ortamı dolayısıyla oryantasyon daha kolay
 • Sınıf ortamı, öğrenciler ve hocalarla birebir iletişim/temas

Klasik İngilizce kurslarının dezavantajları

 • Özellikle büyük şehirlerde yol ve trafik derdi
 • Sistemin saat ve program olarak çok esnek olmaması

Online İngilizce kurslarının avantajları

 • İnternet üzerinden olduğu için yol ve trafik derdi yok
 • Belli bir ders saatinde değil istediğiniz gün ve saatte çalışabileceğiniz programlar. Bu sebeple yoğun çalışma programı olanlar ya da esnek çalışma saati isteyenler için daha uygun.

Online İngilizce kurslarının dezavantajları

 • Öğrenci kendi başına çalıştığı için eğer sosyal ortam arıyorsa yalnız hissedebilir
 • İnternet üzerinden programlar esnek olduğu için daha çok disiplin ve planlama gerektirir. Öğrenci bunları yapamıyorsa programı tamamlamakta zorlanabilir.

Kendiniz için Doğru İngilizce Eğitimi Tercihini Yapmak

Belirttiğim gibi klasik bir İngilizce eğitim programının da online bir İngilizce kursunun da kendilerine has artıları ve eksileri var. Burada nihai kararı kendi önceliklerinize ve tercihlerinize göre vermenizde fayda var. Emin değilseniz kısa dönemli olarak iki seçeneği de deneyip kendinizi gözlemleyebilirsiniz.

Biz Hüseyin Demirtaş Akademi ile uzun süre ofisimizde bireysel eğitimler ve grup eğitimleri verdik ancak zaman içerisinde hem İstanbulun farklı noktalarında yaşayan öğrencilerimiz hem de İstanbul dışından eğitimlerimize katılmak isteyen öğrenciler için İngilizce Video Eğitim paketleri geliştirip uygulamaya başladık. Bu konuda hem çok talep geldiği için hem de öğrencilerimiz çok güzel sonuçlar aldığı için son dönemde online eğitimlere daha çok ağırlık veriyoruz. Ofiste, birebir ya da grup eğitimi şeklinde gerçekleşen eğitimler hayatımızın bir gerçeği ancak bizim gözlemlediğimiz trend pek çok öğrencinin ve profesyonelin esneklik ve rahatlığından dolayı internet üzerinden İngilizce kurslarına ve eğitimlerine yöneldiği yönünde.

Bir Öğrenci Vakası

Mesela geçenlerde Boğaziçinin hazırlık atlama sınavında sadece writing bölümünden kalan bir öğrenci ile görüştük. Hazırlıkta kalan öğrenciler genelde bir sonraki sınava kadar memleketlerine ailelerinin yanına dönüyor. Bu öğrenci bireysel eğitimlerimize katılmak için bu dönem İstanbul’da kalmayı planlıyordu ancak kendisine İstanbul’a gelmeden online olarak Writing Akademi programını bitirip 20-30 essay kontrol tamamlayarak writingi geçebileceğini belirttik çünkü daha önceki dönemlerde bu durumu farklı şehirlerden ve okullardan öğrencilerle yaşadık. Gerçek hayatta hiç görmediğimiz, tanışma fırsatı bulamadığımız öğrencilerimizin online eğitim programlarımız ve rehberlik süreçlerimiz ile başarıya ulaştığını görmek gurur veriyor. Öğrenci tercih ederse ve programımız müsaitse bireysel derslere katılabilir ama fiziksel olarak başka bir şehre gitmek gerekmeden gereken eğitime ulaşabilmek büyük kolaylık hele de zamanın bu derece değerli olduğu bir çağda.

Veri Topla, Analiz Et, Karar Ver

Herkesin her şeyi bilmediği ama herkesin bilmediği konularda bile fikir sahibi olduğu bir çağda yaşıyoruz. Nadir bir mücevheri değerlendirmek için güvendiğim bir kuyumcunun fikrine başvurabilirim ama kendim için doğru eğitimi seçerken kuyumcunun sözüne aynı derecede itibar edemem. İnternet dünyası bilgisi olan olmayan, bazen iyi bazen kötü niyetli yönlendirici mesajlar, tartışmalar ve bilgilerle dolu. O açıdan kendi eğitiminiz ya da bir yakınınızın eğitimi için karar verirken mümkün olduğunca doğru kaynaklardan doğru bilgileri toplayıp, doğru bilgiler üzerinden bir analiz süreci yürütmekte fayda var çünkü yanlış bilgi ile doğru sonuca ulaşmak zor belki de bir hayal.

En iyi İngilizce kursunu seçmek, size en uygun İngilizce kursunu ya da eğitimini bulmak uzun ve meşakkatli bir süreç. Şimdiden kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Öğrendiklerinizi ve tecrübelerinizi siz de aşağıda yorumlarda paylaşın, bu süreci yaşayan herkes faydalansın.

İngilizce Kursu Nasıl Seçilir

İyi Bir İngilizce Eğitimi Bulmak için Öneriler

Sık Sorulan Sorular

Okurlarımızdan en sık aldığımız sorulardan birisi sıfırdan İngilizce öğrenmek. İngilizce öğrenmeye nereden başlamak gerekir, İngilizcedeki dört becerinin (reading, listening, writing, speaking) birbiri ile ilişkisi ve gelişimi nasıldır, sıfırdan İngilizce öğrenirken kaçınılması gereken yaygın hatalar nelerdir gibi soruları Sıfırdan İngilizce Öğrenmek: İngilizce öğrenmeye nereden başlamak gerekir? yazısında cevapladım.