İçeriğe geç

en iyi ingilizce gramer kitabı pdf

En iyi İngilizce gramer kitabı hangisi ya da İngilizce gramer için hangi kitap kullanılmalı gibi soruları İngilizce öğrenen pek çok kişiden sık sık alıyorum. Ben İngilizce uzmanlık yolculuğumda pek çok kitabı inceleme fırsatı buldum ve bazı kitapları diğerlerine göre daha etkili buldum. Hem kendi bildiklerimi hem de Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesini her ay ziyaret eden yüz binlerce okurun tecrübelerini bir araya getirmek için geçenlerde okurlarıma en beğendikleri gramer kitabını ve sebeplerini belirtmelerini istedim. Bu yazıda sizinle o araştırmanın sonuçlarını paylaşacağım.

Bu arada İngilizce Gramer ile ilgili kaynaklar, tavsiyeler ve ipuçlarını İngilizce Gramer sayfasında bulabilirsiniz.

En iyi İngilizce Gramer Kitabı?

Aşağıda okurlarımın verdiği onlarca cevabı derleyerek oluşturduğumu liste yer alıyor. Kitapları popülerlik ve yorum sayılarına göre sıraladım. Her bir kitapla ilgili gerçek öğrenci yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz. Çoğu yorumu olduğu gibi bıraktım. O sebeple bazılarında yazım yanlışları görebilirsiniz.

en iyi İngilizce gramer kitabı

en iyi İngilizce gramer kitabı

Listemizde ilk 4’te yer alan ve en çok yorum alan kitaplar şu şekilde:

  • English Grammar in Use
  • ELS English Grammar Inside Out
  • Building Skills for Proficiency
  • English Grammar Today

Şimdi gelin hepsini sırayla okurların gözünden artı ve eksileriyle inceleyelim.

Grammar in Use

1

English Grammer In Use serisi bir kitabım var konu konu anlatıyor (tabii belli bir seviye gerekli ki ben en fazla intermediate hatta pre olabilirim) sıkmıyor siz de bilirsiniz mavi kaplı konuyu kısaca (örneğin 2 sayfada) anlatıyor sonra örneklerle pekiştiriyor şu anda işteyim resmini yollardım kapağının ama zaten siz anlamışsınızdır…yani en önemli özelliği sıkmaması bence

2

Ben essential grammar in use kullanıyorum. Daha 40 küsür ünite falan bitirdim. Kitap ingilizce anlatılmasına rağmen çok sade şekilde anlatılmış ve resimli. Çok meşhur olan  Türkçe açıklamalı bir ingilizce kitabından daha çok memnun kaldım hem de fazladıyla. Çok kolay anlatıyor ve içinde günlük konuşmada işimize yarayacak çok şey var bence. Ben zaten günlük konuşmak için bakıyorum bu kitaba. Yds için falan değil. Ama yds için çalışanlar bu kitabın serisinden çok memnun internetten okuduğum kadarıyla.

3

Grammar in use kitabini kullaniyorum hocam ve anlatimi ingilizce olmasina ragmen daha iyi anliyorum. ingilizce düsünebilmemi kolaylastiriyo.

4

Merhaba hocam. Ben çok uzun süredir ingilizce öğrenmek istiyordum. Bu yüzden birçok kitap almıştım. Hiç birini tam olarak bitiremedim. Çünkü bir noktaya kadar ilerliyorum oradan sonrasını anlamıyorum kitaptaki. Bir kopukluk oluyordu. İlk kez Cambridge yayınları Raymond Murphy imzalı English Gramer in use  adlı bi kitap aldim ve bitirdim. Ben en çok bu kitabı beğendim.

5

Hocam ben hala İngilizce eğitimi aldığım için çok sağlıklı düşünemiyorum, fakat bir kaç ay English Grammar in use kitabıyla çalışmıştım bence iyi bir kitap ezberci yöntemden ziyade örneklerle konu anlattığı için daha kalıcı oluyor zihinde .

6

Kendi kendime çalışırken Cambridge yayınlarının English Grammer in Use (Raymond Murphy) kullanıyorum. Çalıştığım konuyla ilgili yeterince örnek görüyorum ve bir çok alıştırması var. Sayfayı çevirirken ay acaba şurası neydi diye bir soru işareti kalmıyor aklımda. Basit ve etkili anlatım kısacası. Ben Boğaziçi Üniversitesinde okuyorum. Orada dersler Pearson Longman yayınlarından Understanding and Using English Grammer fourth edition (Betty Azar& Stacy Hagen) kullanılıyor. Kısmen daha kapsamlı bir kitap ama beni çalışırken gerçekten sıkıyor. Gerek örnek seçimleri gerek kitabın anlatım şekli (tablolar, koyu renkli yazımlar…vb) Murphy’nin ki daha iyi öğreten bir kitap bence.

7

Düşük seviyemdekiler için detaylı anlatım yapan english gramer in use (cambridge in ücretli programı bile var ben hala dönüp bakıyorum

8

bence ENGLISH GRAMMAR IN USE kitabi ve turevleri muazzam.”Konuyu sol sayfada çalış sağ sayfada örnekleri çöz. Arkadaki testten yanlışının olduğu konuyu bul.Tekrar çalış.Ayrica CD den de dinle.” Bu kitabı tavsiye etmek için önemli özellikler.

9

Gramar in use kitabını çok faydalı buluyorum. Dil bilgisi konularının anlatılma şeklini ve kısa bir şekilde örneklerle özünü anlatmasını seviyorum.

10

Cambridge Grammer in Use, çok öğretici bir kitap. Bugüne kadar neden bunu kullanıyoruz dediğim soruların cevabını alabildim. Formal, informal konuşmalarda neleri kullanabileceğimiz konusunda da bilgilendiriyor.

11

Şuan cambridge  yayınlarını kullanıyorum, daha basit olsada dil öğrenmek için zihnimizde yarattığımız psikolojik bariyerin kalkamasına ve kendine güvenmeye neden oluyor.

 

ELS

1

En sonunda şuanda da çalıştığım kitap olan ” Nesibe Sevgi Öndeş’in English Grammer İnside and Out ” adlı kitapta karar kıldım. Bu kitapta her konu ileri seviyelere kadar anlatılmış.  Benim için bu kitabı önemli kılan şey konuların Türkçe anlatılmış olması ve bolca örneğin yanında bolca alıştırmaya da yer vermesi. Bu kitabın yarısını bitirdim. Ancak okul ve diğer yoğunluklardan dolayı düzenli bir şekilde çalışamıyorum.

2

Açıkcasını söylemek gerekirse ben ELS den çalışıyorum yeni keşfettim, çok memnun kaldım verdiği örnekler olsun arada yazdığı fıkralar olsun konuyu anlatıp akılda kalması için soru çözdüren bir hayli zorlayıcı ama bana çok faydası olan bir kitaptır.Nacizane önerim budur.

3

Merhaba hocam bence en iyisi inside and out ve grammer in use

4

ELS ENGLISH GRAMMER kitabı da beğendiğim bir kitap bundan daha kapsamlı iki kitabı da tavsiye ederim.

5

ELS Grammar inside and out kitabı fazlasıyla ayrıntı içeriyor. ancak kitapta, gerçek hayatta kullanılan bir iki ifadenin karşılığını bulamadım. Mesela should kullanımı sadece tavsiye vermek değil, bir şeyin nasıl olması gerektiği konusunda da meli malı anlamı veriyor. bir şey daha vardı ama aklıma gelmedi. kitapta diğer eksiklik ise ingilizceyi daha şimdi yeni yeni öğrenen insanlar için cümlede ögelerin sıralanması ya da past perfect tense veya başka herhangi bir konuda cümle sıralamayı bile bilmeyenler için bu basit alıştırmaları da içermemesi.

 

English Grammar Today – Murat Kurt

1

Öncelikle ben ilk başlarda beginner – elementry  düzeyindeydim bu seviye için pek çok kaynak mevcut. Ancak bana en çok hitap eden  ”Murat Kurt- English Grammer Today ” di. Bu kitap  yaklaşık 110 bölümden oluşuyor. Her bölümde ana hatlarıyla konular türkçe bir şekilde anlatılıyor daha sonra bol miktarda örnek okuyucuya yaptırılıyor. Aynı zamanda kitaptaki cümlelerin telaffuzunun olduğu bir cd de veriliyor kitapla birlikte.

2

Merhaba Hocam. Öncelikle iyi günler. Ben yeni başlayacak arkadaşlara Murat Kurt Hocanın Türkçe açıklamalı English Grammer Today kitabını tavsiye ediyorum. Çünkü kitap İngilizce – Türkçe. Yani kendi kendine çalışması kolay oluyor. Bir de kitap beginner seviyesinden , upper intermediate seviyesine kadar gidiyor.   İlk başta bu kitabı grammer için bitirdikten sonra ingilizce-ingilizce grammer kitaplarına geçerlerse hiç zorlanmazlar .

3

Murat Kurt yayınlarını beğenirim.fakat bir süre sonra gramer ingilizce anlatilmali diye düşünüyorum.

 

Building Skills for Proficiency – Cesur Öztürk

1

Orta ve ileri seviye için cesur öztürk building skills for proficiency… bu kitabım çok faydasını gördüğünü belirtmeliyim. Grameri özetliyor. Modallar örneğin 3 sayfada bitiyor tablo şeklinde. Ayrıca bu kitap çok iyi kelime öğretir. 270 sayfa vocabulary var. Sistematik hazırlanmıştır.

2

Cesur Öztürk ‘e ait Building Skillls for Proficiency kitabının gramer konusunda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Anlatımlar detaylı ve sınavlara uygun. Ayrıca Vocabulary kısımları da bilgilerin bütünleşmesini sağlıyor. Sadece, kitabın kendisi de ing olduğu için ingilizceye yeni başlayanlar adına pek uygun olmayabilir.

3

Cesur Öztürk ün kitabını ve ODTÜ hazırlık sınıfı ders notlarını kullanmıştım. Cesur Öztürk ün kitabı çok ayrıntılı ve kafa karıştırıyor. bir kerede dilin her şeyini ezberlemek gerektiği hissi veriyordu.

 

Systematic English Grammar For Learners Elementary to Advanced – Ebru Yener

Bu kitabı çok beğendim ve çalıştım. İçeriği kullanışlı ve anlaşılır. Dilbilgisinin yanında püf noktaları da veriyor. Çalışan arkadaşların memnun kalacağı fikrindeyim.

Mastering English Grammar- Ayhan Sezer

Hüseyin bey benim tavsiyem mastering English Grammar- Ayhan Sezer

Set Up Your English

Merhaba Hüseyin hocam ben şu anda “Set Up Your English” adlı bir kitap kullanıyorum. **Bir iki satır Türkçe açıklama gerisi örneklerle dolu Hacettepe yayınlarına ait bir kitap.

**Örneklerin fazla olması bazı örneklerde Türkçe bilgiler vermesini beğendim. Ayrıca örnekler güncel hayatta hem çok kullandığımız hem de daha az telaffuz ettiğimiz konuları içeriyor.

**Fiyatı çok uygun bütün kitapçılarda var ve 15 tl.

Eksik yanlarına gelecek olursak;

**Kitaba keşke her konunun sonuna bir kaç tane okuma parçası konulsaymış. En sonda 10 tane var ama bence her bölümle ilgili olsa şahane olurdu.

** Çok olmasa da bazı dizgi hatalarına rast geliyorum daha iyi inceleyebilir diye düşündüm. Fazla değil ama 🙂

İngilizce Gramer Siteleri & Uygulamaları

Grammar Bank

Ben gramer eksiklerimi gidermek için kitap değil de bu siteyi kullanıyorum. Grammarbank‘ ta konular hem pratik ve akılda kalıcı şekilde anlatılmış hem de temelden ileri seviyeye hemen her konu var. Siz de kaynak hazırlarken belki referans alacağınız hoşunuza gidecek kısımlar olabilir.

British Council

Gramer uygulaması

PassageWorks

İncelemenizi tavsiye ederim. parça üzerinden öğretim

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: en iyi ingilizce gramer kitabı ekşi, en iyi ingilizce gramer kitabı pdf, els – english grammar inside and out, en iyi türkçe anlatımlı ingilizce gramer kitabı, ingilizce gramer kitabı türkçe açıklamalı,