İçeriğe geç

argumentative essay yazma

Argumentative essay nasıl yazılır sorusu writing derslerimde en sık aldığım sorulardan birisi. O yüzden şu ana kadar gerek özel derslerimde gerekse Baştan Sona Writing Eğitimi gibi özel online eğitimlerimde argumentative essay anlatmaya ciddi emek ve vakit ayırdım. Bu derste sizinle şu ana kadar sadece ücretli eğitim programlarımda ve derslerimde paylaştığım baştan sona örnekleri argumentative essay nasıl yazılır dersini ve derste yazdığım argumentative essay örneğini paylaşacağım. Bu dersi hem Hüseyin Demirtaş ile İngilizce ziyaretçilerine hem de Essay Rehberi kitabımın okuyucularına hediye ediyorum. Başarı hikayelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Argumentative Essay Nasıl Yazılır?

Argumentative Essay Örneği

Bu bölümde sizinle argumentative essay nasıl yazılır video dersindeki yazı örneğini paylaşıyorum.

Argumentative Essay Konusu

Military service: Many countries have a professional army yet there is compulsory military service in Turkey. Should Turkey transition into a professional military?

Outline

  • Professional army is more effective
  • – compulsory military service is a huge barrier in young men’s lives
  • – refutation: çürütme, every man needs to learn how to use guns

Professional Army Needed

Many countries have professional armies yet some countries such as Turkey still have compulsory military service. It is claimed that compulsory military service is beneficial for a country because it teaches its citizens how to fight in a war. However many people argue that compulsory military service should be abolished and Turkey should transition into a professional army because a professional army is more effective and compulsory military service is a barrier to young people’s lives/careers.

First of all, a professional army is a lot more effective than implementing compulsory military service. It is not possible to train people like professional soldiers in a short period of time. What is more, many people forget what they learn after the end of their compulsory military service. Professional soldiers are experts in their jobs. They train for their jobs every single day. They know how to use guns and various kinds of armed vehicles effectively. Therefore a professional army is a lot more efficient than a compulsory military service.

Secondly, Turkey should transition into a professional army because compulsory military service is a huge burden for many young people. Many university graduates have difficulty in finding a job if they have not completed their military service. They cannot start their careers unless they complete their military duties. However when they join the army, they might lose some of their skills because they will not be able to do their jobs or practice their skills in the army. Therefore compulsory military service should be abolished so that young people can work in their fields of expertise and contribute to Turkey.

On the other, supporters of compulsory military service argue that it is important for men to learn how to use guns. This is a very narrow-minded approach. Men can learn how to use a gun without joining the army. What is more, people tend to forget what they learn during their compulsory military service unless they practice it. Therefore it is clear that compulsory military service is not needed.

To conclude, whether Turkey should transition into a professional army is a controversial issue. Although there are those who support compulsory military service, it seems that a professional army might be the better choice because it is more efficient and it does not waste the time of young people. Therefore Turkey should establish a professional army.

Bu Ders Size Faydalı Oldu Mu?

En başta da dediğim gibi daha önce sadece özel eğitimlerimde paylaştığım bu video ders writing çalışan tüm öğrencilere hediyem. Bu dersin size faydalı olacağına inanıyorum. Amacım bu dersten mümkün olduğunca çok kişinin faydalanması. O sebeple Argumentative Essay Nasıl Yazılır dersini bu dersten faydalanabilecek kişilerle paylaşın. Şimdiden teşekkürler.

Ders Notları

Argumentative essay nasıl yazılır dersinin PDF ders notlarını indirmek için tıklayın.

Essay Yazmayı Baştan Sona Öğrenin

Essay yazmak için bilinmesi gereken her şeyi 300 sayfalık Essay Rehberi kitabımda anlattım. Essay türleri, essay kalıpları, İngilizce bağlaçlar, yazı yazarken fikir geliştirme, 40’tan fazla gerçek essay örneği, her bir essay için Türkçe çeviri ve detaylı Türkçe konu anlatımı ile writingte başarı için her şey Essay Rehberi‘nde.

Pratik Yapın

There has been a debate in Turkey as to whether Turkey should abandon the parliamentary system and transition into a presidential system. Which system do you think is better for Turkey?

Öğrendiklerinizi pratiğe dökmek için siz de yukarıdaki konuda bir yazı yazıp https://essaykontrol.com adresinden alacağınız Essay Kontrol hizmeti ile hatalarınızı öğrenip düzeltebilirsiniz.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

 


Etiketler: argumentative essay yazma, argumentative essay dersi, argumentative essay nasıl yazılır video, argumentative essay örneği