İçeriğe geç

Boğaziçi Üniversitesi kütüphanesine kampüs dışından erişim

Boğaziçi Üniversitesi kütüphanesinin elektronik kaynaklarından ve veritabanı üyeliklerinden kampüs ağı dışında faydalanabilmek için tarayıcınızın proxy ayarlarını değiştirmeniz ve kütüphane sistemine giriş yapmak için öğrenci kartınızda bulunan kütüphane numaranızı ve kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını açık seçik göstermek adına lexical processing konulu makale arama sürecimi video olarak kaydettim. Böylece adım adım ne tür ayarlar yapmanız gerektiğini ve sistemin işleyişini görebileceksiniz.

Geçenlerde lisansüstü derslerimizden birinde geçen bir konuşma böyle bir sunum hazırlamanın gerekliliğine olan inancımı güçlendirdi.

Ben tarayıcı olarak Opera kullandım. Proxy ayarlarını değişmek gerektiği için sürekli kullandığım tarayıcının ayarlarını değişmek yerine daha az kullandığım Opera’yı değiştirmeyi tercih ettim.

5 dakikalık bu video Opera üzerinde proxy ayarlarının yapılmasıyla başlıyor. Sonrasında proxy üzerinden kütüphanenin elektronik kaynaklarını tarıyoruz. Bu aşamada kütüphane kullanıcı numaramız, şifremiz ve adımızı giriyoruz. Daha sonra aramamızla eşleşen dökümanların olduğu sayfaya yönlendiriliyoruz. Bu sayfada kaynak türleri arasından seçim yapabiliyoruz. İster makale, ister kitap, ister kitap bölümü aramak mümkün. Son aşama olarak da karşımıza çıkan sonuçlardan istediğimize tıklayıp ilgili pdf dosyasını çıktı almak ya da bilgisayarda okumak üzere kaydediyoruz.

İyi seyirler!

İlgili bağlantılar

Konular: Boğaziçi Üniversitesi kütüphanesi kampüs dışı erişim, Boğaziçi üniversitesi kütüphanesi uzaktan erişim, proxy ayarları, kullanıcı bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.