Blog Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Eğer sosyal medyada üç beş satır yazmak yeterli gelmiyorsa, daha düzenli yazmak ve içeriğinizi daha iyi kontrol etmek istiyorsanız bir blog tutmayı düşünebilirsiniz. Bloglar pek çok farklı türde olabilir ister spordan, ister teknolojiden isterseniz de parçacık fiziğinden bahsedebilirsiniz. Ne sıklıkla yazdığınız ne yazdığınız tamamen size kalmış.

Blog tutmanın en cazip yanlarından birisi bildiklerinizi paylaşabilmek, yazdıklarınız üzerinden geribildirim almak ve benzer konuda yazan bloglarla iletişim içinde olarak belli bir konuda toplu bilgiyi ilerletip faydalı bir tartışma ortamı sağlayabilmek.

Blog tutarken dikkat edilmesi gereken bir nokta bir kere yazıp internette paylaştığınız bir şeyin artık bir şekilde internette siz silsenizde var olmaya devam edeceği. O sebeple arkasında durabileceğiniz ve iyice düşünülmüş yazılar kaleme almakta fayda var.

Başlıca popüler blog platformaları şu şekilde

Blogger

bloggerGoogle tarafından yönetilen Blogger hızlı ve kolay biçimde Gmail hesabınızı kullanarak blog oluşturmanızı sağlıyor. Hem masaüstü hem de mobil cihazlar için oluşturulmuş temalarla kısa sürede iyi görünümlü bir blog oluşturup yazmaya başlamak mümkün.

Örnek: http://bugunhayattannelerogrendim.blogspot.com/

WordPress

WordPress dünyanın en popüler blog motoru olarak düşünülebilir.  Pek çok özelliğe sahip olan WordPress ile de kısa sürede kullanışlı bloglar oluşturmak mümkün. Dahası mobil uygulamalar sayesinde bilgisayarınızı açmadan akıllı telefonunuz üzerinden yazı yayınlamanız mümkün.

Örnek: http://guzelyazilar.wordpress.com

Tumblr

Tumblr daha çok görsel içerik ve alıntı paylaşan kullanıcıların yoğunlukta olduğu bir platform. İyi tasarlanmış bir websitesi ve mobil uygulaması var. Kullanımı kolay ve eğlenceli

Örnek: http://bavulumdakiler.tumblr.com/

Weebly

Weebly de yine kısa sürede görsel olarak canlı bir blog kurup hem masaüstü hem de telefondan güncellemeye izin veren bir sistem.

Örnek: http://theartofjustinprime.weebly.com/

Adnan Basar
AĞU 03, 2013 @ 01:46:58

Blog sistemlerinin yenisi yakinda ortaya cikacak : http://tryghost.org/. Guzel olan acik kaynak olmasi. Ve hangi platform olursa olsun comment toolbox ‘Disqus’ olmali bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir