Bir TTNET, Gezinti.com ve Phorm draması: kişisel verilerin çalınması ve gizlilik ihlali

dikkat

Son birkaç aydır bazı internette dolaşırken mesela abc.com yazınca önce adres çubuğunda gezinti.com şeklinde başlayan bir link beliriyor ondan sonra istediğim siteye yönlendiriliyordum. Bu garip gelmişti ilk başta bir spam ya da eklenti mi diye düşündüm ancak tarayıcımı kontrol edince böyle bir iz görmedim. Bunun üzerine belki bir DNS hizmetidir ya da arkaplanda çalışan zararsız bir uygulamadır diye biraz göz ardı ettim ta ki düne kadar. Dün aşağıdaki resimdeki mesaja yönlendirildim.

ttnet rezalet

Kısacası TTNET bana sormadan internette ziyaret ettiğim siteleri ticari bir reklam şirketiyle paylaşıp “daha iyi hizmet” ve “kişiselleştirilmiş reklam tecrübeleri” sunuyormuş. Metni okuyunca sanki çok iyi bir şey yapıyor süsü vermiş ama esasında yaptığı veri hırsızlığı ve kişisel hayatın ihlali. TTNET kime sorup hangi cüretle bunu yapmış anlamak zor, acaba şu an bilmem kaç milyon kullanıcısını takip edip hangi verileri izin almadan paylaşıyor/satıyor.

Böylesi korkunç bir fişleme sistemini görünce daha detaylı araştırma ihtiyacı hissettim ve hislerim doğruymuş gezinti.com'un arkasında dosyası epey kabarık Phorm diye bir şirket varmış (Türkiye sitesi de var Phorm.com.tr, Ekşi Sözlüktei Phorm, Phorm ile ilgili BTNET haberi).

Phorm şirketinin kötü uygulamalarına karşı kullanıcıları bilgilendiren Enphormasyon.com diye bir site açılmış. Bu site üzerinden daha detaylı bilgi almak ve imza kampanyalarına katılmak mümkün. Siteyi inceleyince Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu BTK, TTNET ve Phorm hakkında soruşturma başlattığını öğrendim. Bu olumlu bir adım.

Enphormasyon'un açıklaması şöyle:

Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, yurttaşların tepki gösterdiği, Avrupa Parlementosu'nun Türkiye'yi de içeren bir kararıyla1 da AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm, Türkiye'de faaliyetlerine başladığını duyurdu.2 Şirket, Türkiye'nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaştı. Aynı tarihlerde TTNET, GEZİNTİ adlı servisini başlattı. Bütün dünyada büyük tepkiler gören ve yasal yaptırımlarla faaliyetleri engellenen Phorm konusunda Türkiye'de İnternet kullancılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz.

TTNET'in yeni hizmeti GEZİNTİ adlı servisin “gezinti.com” adresindeki sitesinde Phorm ile ilgili herhangi bir ifade yok. Fakat hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmek çok da zor değil.

Bu yasa dışı ve pervasız takipten kurtulmak için Gezinti.com'a gidip sağ üst köşedeki Hesabım linkine tıklayıp “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK” ve “İnternet hattı için Gezinti AÇIK” seçeneklerini Kapalı olarak işaretleyin. Geçmiş olsun!

Gezinti.com – Uludağ Sözlük

Gezinti.com – Ekşi Sözlük

Gezinti.com – SosyalMedya.co haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir