Bilginin merkezileşmesi, mesleki gelişme ve tematik çalışma

İnternet bilgiye erişimi kolaylaştırdığı gibi büyük bir bilgi kirliliğini de beraberinde getirdi. Eline klavyeyi alanın bir şeyler yazdığı bir dönemdeyiz ve aldığımız bilginin doğruluğunu ilk bakışta belirlemek çok da kolay olmuyor. Dahası internet üzerinden erişebildiğimiz faydalı kaynaklar da çok çeşitli ve dağılmış durumda.

Sektörden, çeviri külüpleri ve TÜÇEB‘den tanıdık simalarla yaptığımız görüşmede benzer bir konu gündemdeydi. Şu an dil sektöründe çalışmayı düşünen insanlar için merkezileşmiş bir mesleki eğitim kaynağı yok. Başvurabileceğiniz belki yüzlerce Türkçe ve İngilizce site var ancak bu aşamada kullanıcı için en temel sıkıntılardan birisi samanlıkta iğne aramak. Eğer bir alanda bilgi ve becerilerinizi yeni geliştiriyorsanız, ilk başta bu kaynak dağının karşısına geçince yolunuzu bulmakta zorlanmanız kaçınılmaz. Dahası şu an var olan kaynakların pek çoğu blog formatında yani kronolojik olarak hazırlanmış durumda.

Bloglar vazgeçilmez kaynaklar ve öğrenme sürecine tat katıyorlar ancak ilk aşamada ansiklopedik, adım adım bir işin nasıl yapılacağını anlatan bir kaynağa başvurmak daha verimli görünüyor. Dahası bu işlevi sağlayan merkezi bir kaynağın olması tüm sektör için verimli olabilir. Farklı farklı sitelere gidip bilgi avlamaya çalışmaktansa herkesin buluşup bilgiye katkıda bulunabileceği bir “merkezi bilgi platformu” oluşturmak. Yani burada bahsettiğimiz Türkiye’deki dil sektörü için Vikipedi tarzında bir sistem geliştirip bu sistemi paydaşların katkılarıyla büyütüp kapsamlı bir referans kaynağı oluşturmak. Bu platform dil teknolojileri, çeviri, editörlük, yazarlık gibi konu başlıkları altında ortaklaşa yazılmış rehber makaleler içermeli. İlk başta projeyi hayata geçirmek için saydığımız alanlarda bilgi sahibi çekirdek bir grupla yola çıkmak faydalı olabilir.

Sonrasında blog ve siteler güncel tartışmalar ve duyurular için kullanılabilir. Blog ve sitelerde gelişen fikirler merkezi bilgi platformunu güncellemek için kullanılabilir. Ayrıca sektörel toplantılardan çıkan sonuçlar da sisteme entegre edilebilir.

Yazıyı sonlandırırken sektörel anlamda başarılı iki kaynağı belirtmeden geçmeyelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir