İçeriğe geç

Alan Adı Açık Artırma – Domain Auction

Bir süredir popülerliği artan faaliyetlerden biri de alan adı satış işlemleri. Normalde insanlar sunacakları hizmetle uyuşan bir alan adı ve barındırma paketi satın alıp online yayına adım atarlar. Ancak şu sıralar bir başka iş modeli olarak, ileride değer kazanabilecek alan adlarını satın alıp, sonradan bunları daha yüksek hatta epey yüksek fiyatlara satma durumu söz konusu. Açıkçası bunun etik boyutuyla ilgili bazı şüphelerim var. Mesela bir ürün ya da hizmet sunmak için alan adı almışsınızdır ancak daha sonra bu projeden vazgeçince elinizde kalan alan adını satmak cazip bir seçenek. Öte yandan hiç bir şey geliştirmeyeceği halde potansiyeli olan alan adlarını satın alıp daha sonra büyük fiyatlara satmaya çalışanlar var.

Etik konuları bir kenara bırakınca ortada büyük bir pazar olduğundan söz etmek mümkün, alan adı açık artırmalı satışları ya da müzayedeleri (domain auctions) her gün daha popüler hale geliyor. Çok yüksek meblağlara satılan birkaç alan adı şöyle

  • VacationRentals.com 35 milyon dolar
  • Insure.com 16 milyon dolar
  • Fb.com 8.5 milyon dolar

Bu tür işlemleri eskiden belli başlı yabancı sitelerde görürdüm daha doğrusu uluslarası pazar yani İngilizce içerikli alan adları daha revaçtaydı. Bu sitelerin başlıcaları şöyle:

Ancak son zamanlarda Türkiye pazarı için de alan adı müzayedeleri yapan birkaç sitenin varlığını farkettim.

Sitelerinden edindiğim bilgiye göre:

AlanAdlari.com; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren 6Q.net İletişim Teknolojileri AR-GE Hizmetleri tarafından kurulmuştur.

Etiketler: domain autions, domain auctioning, domain satışı, alan adı satışı, alan adı müzayede, alan adı açık artırma, alınmış domaine ulaşmak, premium domains, premium alan adları, prestijli alan adları,

“Alan Adı Açık Artırma – Domain Auction” hakkında 3 yorum

  1. Özellikle Türkçe domain satışı için alanadlari.com 10 numara bir site. Yerli piyasada çok güzel satışlar gerçekleştiriyor. Gerçi ülkemizde hala domain pazarı çok gelişmiş olmasa da iyi fiyatlara satışlar gerçekleştirilmekte. Üstelik güvenli bir sisteme sahip. Satış işlemi ile birlikte devir işlemi yapıldığı an komisyon düşülerek hesabınıza ödemesini yapıyorlar. 2019 yılına girerken üyelik sistemini ücretli yapmaları da bana göre isabetli bir karardı.

  2. Bilgi için teşekkürler. Bu konuda bir sorum var. Sahte ikinci bir hesap açarak kendi sattığı alan adını değerini yükseltmek için açık arttırmada teklif veren ya da satın alan insanlar oluyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir