BUEPT Özel Ders & BÜYES Özel Ders

Boğaziçilinin halinden Boğaziçili anlar. İngilizcesi BUEPT, Türkçesi BÜYES olan, öğrenciler arasında ise genelde proficiency ya da kısaca prof diye tabir edilen Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı pek çok Boğaziçili için ciddi engellerden biridir.

buept özel ders

buept özel ders

Boğaziçinde eğitim dili İngilizce olduğu için üniversite öğrencilerinden ileri seviye akademik İngilizce bilgisi istemektedir. BUEPT ise bunu ölçen sınavdır. Sınavda İngilizce okuma, dinleme ve yazma bölümleri vardır ve toplamda yaklaşık üç buçuk saat sürer. Boğaziçi hazırlık sınıfını atlamak için okula ilk kayıt döneminde bu sınava girip atlayan ben ve benim gibi çeşitli dilci arkadaşlarım ya da İngilizce lise eğitimi görmüş öğrenciler olsa da proficiency sınavı pek çok öğrencinin bir yıl hazırlık okuduktan sonra dahi geçemediği zorlu bir sınavdır. Hatta sınavı ancak 2 yılda geçen öğrenci sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur.

BUEPT / BÜYES / Proficiency sınavına kimler girer?

BUEPT için çalışan üç grup öğrenci vardır. İlk grup Boğaziçi Üniversitesine kayıt yaptırıp hazırlığı atlamak isteyen öğrenciler, ikinci grup Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık eğitim alıp yıl sonundaki sınav için hazırlanan öğrenciler, üçüncü grup ise hazırlık sınıfı sonundaki sınavı geçemeyip bir sonraki sınava hazırlananlardır. Bu son gruba, remedial adı verilir. Remediallık pek çok hazırlık öğrencisi için korkulu bir rüyadır.

Sınavın zor yönleri & nasıl çalışmalı?

Sınavın her bölümünün kendine has zorlukları vardır. Öğrencilerimde ve genel sınav sonuçlarında gözlemlediğim writing ve listening bölümlerinin öğrenciler için daha zorlayıcı olduğu. Listening bölümü için duyduğunu anlama ve not alma, writing bölümü için ise bolca yazı yazıp geribildirim alma önem taşıyor. Reading bölümünde karşılaşılan temel zorluk ise öğrencilerin uzun akademik cümleleri ve özel kullanımları anlamakta zorlanması. Bu kısımlar için birlikte metin analizi yaparak öğrenciye metni nasıl bölüp yorumlayacağını gösteriyorum.

Çeşitli BUEPT tavsiyeleri burada. 

BUEPT Özel Ders & Boğaziçi Hazırlık Atlama

BUEPT için özel ders ihtiyacınız varsa, sınava daha iyi hazırlanmak için rehberlik ve kaynak arayışı içindeyseniz, binlerce essay değerlendirmiş, yüzlerce saat birebir ve grup eğitimi vermiş İngilizce alanında Türkiye dereceli bir Boğaziçi mezunu olarak size de yardım edebilirim.


 

Etiketler: boğaziçi hazırlık atlama, boğaziçi hazırlık özel ders, boğaziçi proficiency özel ders, boğaziçi remedial özel ders